İçeriğe git

Highest Reputation Content


#16107 Olmayan Ünvanı Kendine Yakıştırmak Nasıl İştir?

Yayınlayan Synche on* 23 March 2012 - 03:03 PM

Bugün eSpor bazında çok güvendiğim samimi bir arkadaşım haber verdi. Bu vesileyle öğrenmiş oldum bu yazımın konusu olacak mevzuyu. Konu iki Battlefield takımı ile ilgili. Artık sektöre verdiğimiz emeğin süistimal edildiğini görünce bu yazıyı yazma gereği duydum onuda belirteyim. İki üç gün önce elmadan çıkmış kurt misali gelip krallık taslayacak kimseyi istemiyoruz. çünkü verdiğimiz emeğin içine ediyorsunuz arkadaşım.

Neyse konuya dönelim. Şimdi bunun üzerine sinirlendim ve olayı iyice bir araştırdım. Hala anlayamadılar Türkiye'de Battlefield oyununa en çok emek vermiş oyuncu topluluğu 1. BF42tr'dir. Fakat kendileri yaşlarının da verdiği sorumlulukla artık emekliye ayrılmışlardır. 2. büyük topluluk ise Battlefield Türkiye'dir. Bakın ben o kadar iyi yürekli bir adamım ki Battlefield Türkiye yöneticisi olsam da kendi topluluğumu bile doğrulukla savunuyorum. çünkü bizden öncede bu işe 2002 yılına dayanan emek veren insanlar vardı. Bugün hiç bir platformla yalanla iş yürütmedik. Adam gibi adamız diyede herkes sevip saydı, sitemize üye oldu ve birlikte iş yapmaya çalışıyoruz.

Bugün aynı kavramla site açmış 1-2 kişinin sitesinin de yakında kapanacağını duydum. Bugüne kadar konuşmayacağım herkesin kendi çıkarları var herkes kendi yolunun yolcusudur dedik sustuk ama artık yeter. Battlefield takımları takım olduğunun bilincine varsın artık çok net konuşuyorum. Biz tüm oyuncuları toparlamaya çalıştıkça klon ekipler türemeye devam ediyor ve oyuncu dağıtıyorlar. Türkiye'de eSpor bu yüzden gelişmiyor. çünkü herkes ben büyük olacağım diyor. Bakın benim büyük olma gibi de bir planımda yok. Deminde söyledim kendi platformumda bile BF42tr'nin en eski Türk topluluğu olduğunu belirtiyorum.

Herkes haddini bilsin artık. Eğer takımsan oyuncu alımını yaparsın, sunucunu açarsın, siteni kurarsın, forum oluşturursun ( sadece teknik konular ve kendi organizasyonların için ). Gelip biz artık topluluk oluyoruz demezsin ve bunca yıl bu işe gönül vermiş insanların emeğini görmezden gelmezsin. Ayıp edersin. Bak bizde eSpor takımı yönetiyoruz fakat ne BFTR'nin nede başka toplulukların üzerine çıkarmıyoruz. çıkıyoruz maça oynuyoruz. Kaybediyoruz veya kazanıyoruz. Sen nerden resmiyet kazandın? Kim resmi yaptı? Hangi firmanın desteğini aldın? Oyunun yapımcısı ile ilişkin var mı? Yok yok yok! Ha bunun üzerine çıkıp oraya buraya ben Battlefield 3 Türkiye resmi topluluğuyum demeyeceksin. Kendine ait olmayan bir ünvanı kendi yakana yapıştırmayacaksın.

O iki Battlefield takımının ismini buraya yazmayacağım rezil olmamaları için. Bu yazıdaki iki cümlemi görürlerse zaten kendilerine gittiğini anlayacaklardır bu sözlerin. Böyle davranmaya devam ederlerse daha fazlasını da yapacağım ve bu sefer bu takımları açığa da çıkaracağım. Ve artık forumdan da yasaklayacağım kendilerini. Burada kendi reklamını yapıp kimse kral olmaya çalışmasın. Biz emek veriyorsak herkes verecek ondan sonra kendi havasını atacak. Yeter artık...

 • 6


#13108 Aral Game'in Katkılarıyla Battlefield Türkiye Yılbaşı Çekilişi Başlıyor!

Yayınlayan Synche on* 04 January 2012 - 07:11 AM

Yukarıda tüm açıklığı ile durumu paylaştım. üyelerin bu saatten sonra foruma katkı sağlamaları gerektiğini düşünüyorum. ülkemize baktığımızda Battlefield ismi içinde geçen fakat sadece isimden ibaret olan bir çok site ve forum var. Hem üye ayırıyorlar hemde Battlefield oyununu lekeliyorlar. Korsan oyun destekleniyor vs.

Ben bu siteye üye olduğumda admin bile değilken tek hayalim tüm Türk Battlefield oyuncularını bir arada toplamaktı. Şuan bizim sitemizde bulunanlar ne kadar güzel bir arkadaş ortamı olduğunu görüyorlar.

Keşke eski üyelerimiz ve çekilişlerle birlikte üye olan arkadaşlar çekilişlerin sonucunda vereceğimiz hediyelerle birlikte aktif olmasa. Ben inanıyorum ki forumumuzda yeteri kadar aktiflik gösterilecek bölüm var. Her seri oyunu ve diğer savaş oyunları / similasyonları hakkında güncel bilgi veriyoruz. Sizler bizlerden daha fazla şey bekliyorsanız onuda belirtin yaparız.

Ama bizim gibi bir topluluk sitesini yanlız bırakmayın. Bir gün inanıyorum ki bu verdiğimiz hediyeler bize direk olarak yurt dışından DICE destekli olarak gelecek ve tüm üyelerimize dağıtılacak. Neden olmasın?

Eğer Stockholm / İsveç merkezli bir stüdyonun Fransa'da, Almanya'da, Rusya'da resmi fan sitesi varsa bizde olabiliriz. Ama söz konusu bizim oyuncular olunca yanlış bir şey de söylemek istemiyorum. Adamın takımı var ama topluluk sitesi açabiliyor anlatabiliyor muyum? Takımsın takım sitesi aç. Biz topluluğu zaten kurmuşuz. Açıyor port siteyi, çekiyor 5000 üyeyi. 5000 üyenin 100'ünde bile Battlefield orjinal değil. Ne oldu? Türkiye'nin en iyi BATTLEFIELD sitesiyiz. Hadi ordan derler adama...

Uzun lafın kısası bizi yanlız bırakmayın. Sizi memnun edecek her şeyi yaparız. Hediyesi, sürprizi, sunucusu her şeyimiz olur...

DESTEK DESTEK DESTEK istiyorum... Yanlışsam söyleyin?

Bir Türk Oyuncusu
O Benim...
 • 6


#15992 Battlefield 3 Cephesinde Son Gelişmeler ( 16 Mart 2012 )

Yayınlayan Synche on* 16 March 2012 - 11:59 PM

Battlefield 3 yaratıcısı EA DICE yeni gelecek DLC paketlerini geçtiğimiz günlerde resmen duyurdu. İlk olarak Battlefield 3'ün Back to Karkand, Close Quarters, Armored Kill ve End Game isimli toplam 4 DLC paketinden oluşacağını belirtelim. Battlefield 3: Close Quarters kapalı ortamlarda Battlefield 3 takım oyununu geliştirmek ve daha ileri taşımak üzere yaratılmış bir genişleme paketi olarak karşımıza çıkıyor. Battlefield 3'te hiç yaşamadığınız piyade savaşını ve yüksek yıkımı görmek için sabırsızlanıyoruz. Daha fazla silah ve askeri skin bu paketle Haziran 2012'de karşımıza çıkacak.

Bunların yanı sıra bomba gibi haberlerimiz var. Battlefield 3: Close Quarters HD kavramını değiştirecek şekilde karşımıza çıkacağı belirtiliyor. Mermilerin çevreyi nasıl dağıttığına gerçekten şaşıracağımızı belirtiyor EA DICE. Mobilyalar, molozlar, kolonlar kısaca bir haritadaki her şey çok farklı yıkım özellikleriyle karşımıza çıkacak. Daha fazla kargaşanın içerisinde savaşacağız. Hayatta kalmak istiyorsanız her yöne dikkat etmeniz gerekecek. Ayrıca bu genişleme paketi 2 ila 16 oyuncuya kadar destekleyecek. PC, XBOX 360 ve PlayStation 3 platformlarında dağıtılacak.

Resmi ekleyen

Battlefield 3: Armored Kill Battlefield 3'e üçüncü DLC paketi olarak geleceği belirtildi. Yeni tanklar, ATV'ler ve mobil topçularla savaşı en yüksek aksiyonla yaşayacağız. Ayrıca bu genişleme paketi Battlefield tarihinin en büyük haritalarını içerecek.

Aslına bakarsanız en beklediğimiz genişleme paketi Battlefield 3: End Game. Bu DLC oyunun dördüncü ve son genişleme paketi olmakla birlikte oyuncuların büyük bir istekle beklediği kış haritaları karşımıza çıkacak. Ayrıca hikaye itibariyle çoklu oyuncu haritalarında Battlefield 3 savaşlarının sona erdiğini anlayacağız. Bu bir kaç yönden güzel bir gelişme.

Güzellik demişken açıklamak isteriz. Battlefield 3'ten sonra bizleri neler bekliyor? Takip ettiğimiz kadarıyla Battlefield 3 savaşlarının sona ermesi bazı gelişmelere gebe olacak. Bunlardan ilki Battlefield 2143 olabilir. Bildiğiniz üzere Back to Karkand DLC paketinde bazı ipuçları karşımıza çıkmıştı. Bir ihtimal buzul çağına geri döneceğiz. Diğer bir seçenek Battlefield: Bad Company 3 olarak karşımıza çıkıyor. Battlefield'ın alt serisini oluşturan Bad Company yeni oyunuyla karşımıza çıkabilir. Ve son ihtimal olarak Battlefield 4 karşımıza çıkabilir. Geçtiğimiz haberlerde belirttiğimiz üzere Electronic Arts Battlefield 4'ün 2014'e doğru karşımıza çıkabileceğini doğrulamıştı. Buna göre EA DICE yaklaşık bir buçuk sene oyunu geliştirme amaçlı içine kapanarak Battlefield 4'ü karşımıza çıkarabilir.

Bize göre tüm seçenekler gayet güzel ve Battlefield oyuncusunu tatmin edecek düzeyde. Hatta şimdiden içimiz kıpır kıpır etmeye başladı. Biliyoruz ki Battlefield heyecanı hiç bitmeyecek. Ayrıca tüm bu anlattıklarımızdan sonra Battlefield 3'e yaklaşık iki yıl ömür biçiyoruz. Yani daha yüksek teknolojilerle daha güzel Battlefield oyunları yaklaşık iki sene sonra karşımıza çıkacak. Yeni DLC'lerin ESL için önemine gelince Versus ve ladderlarda mücadele eden takımlar haritaların büyük olmasından çok şikayetçiydi. özellikle Battlefield 3: Close Quarters genişleme paketi bizlere Counter-Strike tadında haritalarda savaşma keyfi sunacak.

Ahmet 'Synche' Elitaş
ESL Türkiye'den bildiriyor...
 • 5


#16111 Olmayan Ünvanı Kendine Yakıştırmak Nasıl İştir?

Yayınlayan Synche on* 23 March 2012 - 06:03 PM

Ben gayet samimi şekilde saygı duyduğum için eski ustalara da çok hoş bir mail yollamıştım çok önceden. Sizin gibi ustalara ihtiyacımız var takımınızı kurun Türkiye ligini oluşturalım demiştim. çünkü geçmişte çok başarılı lig organizasyonları yaptılar neyse. Artık oyuna zaman ayıramadıklarını ve eski ortamı sağlayamayacakları içinde istemeyerek olumsuz cevap verildi. Onlara saygım sonsuzdur ama bu yeni gruplar o kadar canımı sıkıyorlar ki anlatılmaz yani. Her yerden çıkıyorlar birde. Almadıkları alan adı kalmadı. Hatta alan adı diye bir şey bırakmadılar hosting firmalarında içinde Battlefield ismi geçen. Pes diyorum ya böyle bir dünya yok yani. Neyin yarışı içindesiniz?
 • 4


#15490 Battlefield Türkiye 3000 Üyeye Ulaştı!

Yayınlayan Synche on* 18 February 2012 - 05:32 AM

Battlefied Türkiye #1
3000 Kişilik Dev Squad


Bu haberi de yazmak bana nasip oldu. 2009 başında üye olduğum Battlefield Türkiye'de yaklaşık 1 sene önce yönetici pozisyonuna getirildiğimde kendime siteyi en güzel yerlere götürme sözü vermiştim. Zira o döneme kadar Türkiye'de topluluk adı altında yayın yapmış fakat kapasiteleri forum yapılanmasından ileriye gidemeyen Battlefield fan siteleri ile doluydu. 850 mesajımın tamamını bilgilendirmek, sorun çözmek ve haber vermek üçgeninde göstersem sanırım yanlış olmaz.


Başından beri amacımız Battlefield isimli oyun serisini Türk oyuncu kitlesine en güzel şekilde tanıtmak, oynatmak, organizasyonlar düzenlemek ve sıcak bir aile ortamını oluşturmak için uğraşıyoruz. Gelişimimiz bu yolda devam edecektir. Kısaca Battlefield Türkiye hakkında konuşmam gerekirse DICE ve EA'nın Türkiye'de ilk olarak gözlerini diktiği topluluk sitesi olarak göze çarpıyoruz. Geçtiğimiz sene resmi Battlefield sitesine haber olan sitemiz o günden beri Türkiye çapında duyulur, konuşulur hale geldi. Aktif üyemiz az da olsa akşamları forum konularında, üst bölümdeki Shoutbox'da güzel muhabbetler döndüğüne inanıyorum.


Kurulduğumuz günden beri Battlefield serisine katılan her yeni oyunun ilk haberlerini hep bu adresten aldınız. Alpha ve Beta keyleri gene bu adresten kazandınız. çekilişlere gene buradan katıldınız. ödüllü maçlar denince gene ilk akla gelen topluluk sitesi olduğumuzu hatırlatmak isteriz.


Ve tabi ki forum sistemimiz. MyBB platformumuzu bir kaç ay önce IP.Board isimli platforma başarılı bir şekilde taşıdık. Bu bizim için bir kalite geliştirmesiydi. Sitemizde artık her üyenin kendi profil alanı, blog alanı var. Sitemiz sosyalleşti lafın kısası. Facebook yapısına dönüştük birden. Ve üyelerimiz tarafından hoş bir şekilde karşılandı. Bundan sonraki hedefimiz 5000, ardından 10000 Türk Battlefield oyuncusuna ulaşmak. Biliyoruz ki Türkçe Battlefield oyunları ile karşılaşmamız an meselesi. Bunun için çabalıyoruz...


Son olarak yazımı okuduğunuz için teşekkürlerimi iletiyorum. Kendi adıma konuşmak gerekirse dünyanın en büyük eSpor organizasyonu ESL'de haber editörlüğü, eSpor takımımız RRush Gaming BF3'te kaptanlık ve Battlefield Türkiye'de aktif olarak yürüttüğüm sorumluluklarım var. Kendimi yorgun hissedene kadar gene aranızda olmaya devam edeceğim. Hizmetlerimiz gelişerek sizlere sunulmaya devam edecek. Facebook sayfamızdan bizleri takip eden üyelere ayrıca teşekkürler. Sayfamızı 1000 üyeye ulaştırdık. Resmi Battlefield Heroes grubu üyelerimize teşekkürler. Platoon sayfası üyelerimize teşekkürler. Kısaca tüm Battlefield Türkiye ailesine teşekkürler.


Başarılarımız desteklerinizle artarak devam edecek...


Ahmet 'Synche' Elitas

www.battlefieldturkiye.com


Dogtag Hakkında

Battlefield Türkiye'nin 3000 sınırına ulaşması sebebiyle oluşturuldu. #1 belirtisi Türkiye'nin en büyük Battlefield topluluğu olduğumuzu simgeliyor. Hemen sağ kısımda bulunan kartal ise yükseliş pozisyonunda yukarıya doğru bakıyor. Topluluğumuzun daima ileri gideceğini ve başarılara ulaşacağını anlatmaktadır.


 • 4


#15105 İmza Kampanyamız: Battlefield 1943 PC İçin Umut Kaldı Mı?

Yayınlayan Synche on* 05 February 2012 - 11:48 PM

Resmi ekleyen

“İsimsiz ihbar mektuplarını gönderen bendim.
Wake Island adasına gömülen askeri mühimmatları
ve bir çok Japon askerinin gene orada
faili meçhule gönderilişini gördüm...”
Bir Battlefield Askeri - 23/8/2010, 08:27

Bir etkisi olur mu bilmiyorum ama başlığı resmen imza kampanyasına çeviriyorum...
Sonrasında nasıl olsa gönderilecek bir yer bulunur...

Beni tanıyanlar ağzımın güzel laf yaptığını söyler. Bugün Battlefield için yeni haberlere göz atarken gene Battlefield 1943'ü hatırladım. Battlefield 1942 macerasından sonra pek özledik o temadaki bir Battlefield oyununu. Bu oyun serisini benim gibi bir ömür oynamış olanların aklında ise tek bir soru var sanırım. "Battlefield 1943 PC İçin Umut Kaldı Mı?" Bu sorudan ziyade birde kısa yazı yazdım sizlere.

Aslına bakarsanız "Battlefield 3'e yeni DLC paketi", "Battlefield 2143 çıkacak mı çıkmayacak mı?" ve bunun gibi haberler uzun uzadıya konuşulurken bu pek mümkün gözükmüyor fakat genede aklımda kaldı işte...

Şimdi Battlefield serisi oyunlarıyla yeni tanışanlar ( daha önce hiç oynamamış veya seriye Battlefield 3 ile başlamış ) veya bu seriyi ilk defa oynayanlar konuşuyor çoklu oyuncu kısmına Mortar gibi bir yenilik gelmiş. Vay efendim multiplayer savaş deneyimi Battlefield 3'le değişti vesaire. Aslında bilmiyorlar Battlefield Vietnam'da M1 Mortar zaten vardı. Benim gibilerin derdine bu yazıyla tercüman olmamdaki amaç Mac 10'ları, M1 Garand'ları kullanmayı özlememizdir aslında. Diyorum / tekrar ediyorum ya asıl özlem eski temayı tekrar canlandırmak ve yeni donanımlara uyumlu şekilde yeni oyunlarda oynamak...

Efendim PlayStation 3'e çıkmış, XBOX360'a çıkmış ama PC için iptal edilmiş? Ne münasebet abi benim neyim eksik? Şuan Battlefield 1943 PC için çıksa oynar mıyım? Evet, oynarım. Hemde Battlefield 3'e uzun süre girmem. Sözler verildi ama yerine getirilmedi. O zamanlar EA Downloader ( Origin öncesi, EA Store sonrası ) varken oyun daha çıkmadan, ne olacağı bile belirsizken ilk ben kavuşacağım diyerek ön sipariş verenlerden biri de benim. Param iade edilmedi ondada değilim. Söz konusu Battlefield ise yanan para olsun. Asıl soru şu DICE veya EA'nın biz Battlefield sevdalılarına bir borcu var mı yok mu?

İngilizcesi üst düzey bir üyemiz 5 ila 10 satırdan oluşan sorgulayıcı bir yazı yazarsa veya yukarıdaki metni çevirirse eğer; BATTLELOG'dan, Twitter'dan ve mail aracılığı ile DICE ekibine ulaştırmak istiyoruz. çevirilerinizi bu başlık altında bizlere ulaştırabilirsiniz. Kendi İngilizce metinlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca gene yabancı dilinize güveniyorsanız ekibimize Gönüllü çeviri Moderatörü olarak katılabilirsiniz. çok değil haftada 5-10 satır çeviriler bekliyoruz. Lütfen Google Translate kullanmayın. Cidden çok itici çeviriyor vesselam...

Duygulandın değil mi asker? Ama burada duyguya yer yok. Sadece bu konu için hazırladığım tanıtım görseline baksan ağlarsın. Duygu yatıyor burada duygu. İyisi mi sende destek ver bize! Battlefield 1943'ü PC formatında istiyoruz. Gerisi boş... :ph34r:

Ahmet 'Synche' Elitaş
06 Şubat 2012
Sabaha Karşı 05:32 Suları

Sizde İngilizce yorumlarınızla başlık altında cevaplama yöntemiyle kampanyamıza katılın. Sonunda da isminizi belirtmeyi unutmayın. Kendi yazımda dahil bu konuyla ilgili ciddi ve İngilizce bir yazı hazırlayacağım. En sonunda da ileteceğimiz bir mail, adres, platform bulduğumuz anda ileteceğiz. Tek isteğimiz başlığın altına Türkçe yorumlarınızla birlikte İngilizce yorumlarınızı da yazmak. İngilizce bilgisi olmayanlar özel mesaj yoluyla yardım alabilirler gönüllü üyelerden...

BAŞLIK ALTINA GEREKSİZ YORUM ATMATIN. BENDEN BU KADAR GERİSİ SİZLERE KALMIŞ...

+İsminiz:
+Mail Adresiniz:
+Diğer üyelere İngilizce Mesaj Yazımı İçin;
Yardım Edebilirim ( ) Yardım Edemem ( )
Resmi ekleyen +Mesajınız:
Resmi ekleyen +Message:


 • 4


#12500 BREACH - Battlefield 3'ü Birde Benden Dinleyin...

Yayınlayan Synche on* 25 December 2011 - 06:10 AM

Resmi ekleyen

// BREACH - Battlefield Türkiye Present
// Araç kullanımı ve takım oyununa dair bilgilendirici bir yazı dizisi...
// Hazırlayan: Ahmet 'Synche' Elitaş

Savaş oyunları, video oyuncularının seçici oldukları oyun kategorisinin başında gelir. Hatta çok ayrı bir oyuncu kitlesi vardır. Savaş oyunları hariç bir yapımı oynamaz mesela. çünkü her zaman gerçekleşmiş veya gerçekleşecek konuları esas alır bu oyunlar. Bu doğrultuda hayatının uzun bir kısmını savaş oyunları ile geçirmiş arkadaşlarımız da vardır. Bende onlardan biriyim işte. Medal of Honor ilk oyununu piyasaya sürdüğünde tarihler 1999’u gösteriyordu. Aradan geçen uzun zamana rağmen piyasaya sürülen oyunlara dönüp baktığınızda aradaki uçurumu göreceksiniz. Strateji, Simülasyon, FPS derken gerçek savaş ortamı sunan oyunların bolluğundan yanıp tutuşuyoruz.

Gelelim günümüze. Arkadaşlarla sık sık konuşuyorduk Battlefield 3 ne zaman çıkacak diye. enterbf3.com daha oyun stüdyo tarafından duyurulmadan önce bile Battlefield 3 ile ilgili resmi olmayan duyumları bizlere taşıyordu. Ve o gün geldiğinde Youtube’da bulunan resmi Battlefield kanalına ve resmi Battlefield Blog sayfasına ilk video yüklendi. Videoyu hatırlarsınız elden hazırlanmış gerçeği andırmayan görselleri içeriyordu. Zaten izlediğimde hadi canım demiştim. Fakat üzerinden 2 hafta geçmeden yeni bir video daha yayınlandıktan sonra çıldırdığımı hatırlıyorum.

2002 yılından beri şiddetle takip ettiğim seriye kardeş geliyordu. Tam 1 sene gün sayarak oyuna ön sipariş verdim ve direk elde etmiş oldum. İşte bu noktada başlıyor yazı dizimiz. Araç kullanımı ve takım oyununa dair çok detaylı ve bir o kadar da bilgilendirici bir yazı dizisi okuyacaksınız.


Başlangıç
Battlefield 3’ün multiplayer modları PC’de 64 kişi olarak destek vermekte. Toplamda 3 ana mod bulunuyor. Diğer modlar ise ana modların varyasyonları.

Rush modunda takımlar saldıran ve defans olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ve saldıran takım düşmanın 2 M-COM istasyonunu yok etmek için uğraşıyor. Bad Company 2’den farklı olarak M-COM istasyonu C4’ler veya bombalarla hasar almıyor. İllaki yanına gidip E tuşuna basmanız ve bombaları kurmanız gerekiyor. Savunan takımın ise istasyonları karşı takımın ticketları bitene kadar koruması gerekli. Her ölüşünüzde takımınızın ticket havuzundan yediğinizi unutmayın. Bu nedenle ölmek yerine takım arkadaşınız tarafından canlandırılırsanız ticket kullanmayarak takımınıza zarar vermiyorsunuz.

Conquest modunda düşmanın ticketlarını bitirmeye çalışıyorsunuz. Ve en çok bayrağı elinde bulunduran takım karşı takımın ticketlarını en hızlı tüketmesine neden oluyor. Bu yüzden oyun boyunca o bayrak senin bu bayrak benim koşturarak arı gibi çalışmanız gerekiyor. Yeri geliyor yoğun saldırı altında bayrak koruyorsunuz, yeri geliyor haritanın diğer ucundaki bayrağı geri almaya gidiyorsunuz.

Son ana mod ise Team DM. Adından da anlaşılacağı gibi bu moddaki tek amaç tüm düşmanlarınızı öldürmek. Oyunda canın 100 olduğu normal modun dışında, birde Hardcore modu bulunuyor ki burada kafanızı düşmana göstermek dahi kritik bir hal alıyor. çünkü bu modda canınız 60’a düşüyor. Yani çok daha kolay ölüyorsunuz. Kolay ölmenin bir yoluda kafanıza kurşun yemek. Normal modlarda 100 cana sahip biri vücuduna tek kurşun yediğinde ölmüyor. Yani birini kafasından vurmazsanız isterseniz keskin nişancı olun genede tek kurşunla indiremiyorsunuz.

Sınıflara ayrıntılı bir şekilde deyinmeden önce hızlıca geçecek olursak Assault taze ölüleri kaldırabiliyor ve etrafa sağlık paketi bırakabiliyor. Engineer tamir kitine, roketlere, mayınlara ve yoldan giden robota sahip. Support sınıfının C4’leri, hareket algılayıcı patlayıcıları, havan topu ve ağır / hafif olmak üzere makineli tüfekleri bulunuyor. Recon ise hareket algılayıcı dedektörler, uçabilen ve uzaktan kontrol edilebilen bir araca ve bolca keskin nişancı tüfeğine sahip.

Şimdi sınıfların biraz daha detayına inelim. Battlefield 3’te her şey takım oyununa göre tasarlandığı için sınıfları olması gerektiği gibi yansıtacağız. Siz kendi ekibinizle veya tek başınıza başarılı şekilde oynuyor olabilirsiniz. öncelikle Assault oyunun sağlıkçısı konumunda. Yani oynarken önceliğiniz adam vurmak değil yanınızda can çekişenleri kaldırmak olmalı. Takımınızın ticketlerı azalmasın ve o an bölgedeki asker sayısı azalmasın. Bu nedenle canı azalmış bir asker gördüğünüzde yanına sağlık paketi atın veya yoğun çatışma olan bir bölgede takım arkadaşlarınızın dibine bırakın. Böylece bol bol puan kazanabilir ve fazla efor sarf etmeden çatışmaya devam edebilirsiniz. ölen birini gördüğünüzde hemen yanına gidip kaldırın fakat uzakta ise kendinizi riske atmayın. Artık onun için yapılabilecek bir şey kalmıyor. Diğer sınıfları oynarken de tam tersi geçerli. Cengaverlik yapıp düşmana yaklaşmayın ve mümkün olduğu kadar sağlıkçıların yanında durun. Bu hem size ulaşmalarını sağlayacak hemde canınız sağlık paketleri nedeniyle normalden iki kat daha hızlı dolacak. Normalde canınızın artması için zarar görmeden 15 saniye civarı beklemeniz gerekiyor. Fakat etrafta sağlık paketi varsa hiç beklemeden saniyede 10 can toplarsınız. Ha birde Assault ile oynarken kendinizi de düşünün. Kritik şekilde vurulduğunuzda yere yatıp kendinize sağlık paketi atın ki canınız hızlıca dolsun.

Silah eklentileri bizim için çok önemli. örneğin Foregrip yatay tepmeyi yarıya indirir. Dikey tepmeyi ( Support sınıfı için ) 1/3 azaltır. Bipod dikey ve yatay tepmeleri yüksek oranda azaltır. Heavy Barrel kurşunların yayılmasını azaltır ve dikey tepmeyi arttırır. Flash Suppressor silahın alevini gizler. Kurşunların saçılmasını arttırır. Laser Sight yakınlaştırma yapmadan isabet oranını arttırır. Düşmanın az da olsa dikkatini dağıtır. Extended Magazine silahın maksimum mermi sayısını %50 - %100 arttırır. Tüm bunların yanında sayamadığımız bir sürü eklenti bulunuyor.

Her sınıfın en çok dikkat çeken silahlarına deyinmeden önce birkaç ön bilgi geçelim. öncelikle kullanacağınız silahın geri tepmesi çok önemli. çoğu silah yukarı ve aynı zamanda yanlara doğru teper. Tetiğe ne kadar çok basarsanız hedeften o kadar çok şaşarsınız. Eğer kullanacağınız silahın nasıl teptiğini öğrenirseniz ateş ederken bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca silahı gez, göz, arpacık yaptığınızda hareket hızınızı farklı etkiliyor. Silah seçimlerinizde buna da dikkat ederek oyun stilinize göre doğru seçimi yapmalısınız. Mesela M16A3 KH2002’ye göre çok daha yavaş kalıyor ki aradaki fark dikkate değer.

Şimdi ise en iyi silahlara bir göz atalım. Assault sınıfının birkaç silahına bakalım. Oyundaki en hızlı atıcılardan biri AEK-971. Hatta Back to Karkand paketi ile birlikte FAMAS gelmemiş olsaydı Assault’un en hızlısıydı. Ayrıca geri tepme oranları da çok düşük. Yakın ve orta mesafede oldukça etkili, uzak mesafede ise seri atış yapmazsanız iyi sonuçlar veriyor. En büyük dezavantajları ise şarjör değiştirme süresinin en yavaşlardan biri olması ve yanlara doğru tepmesi. Fakat bu sorunu Foregrip silah eklentisi kullanarak aşabilirsiniz.

F2000 tam vur / kaç silahı. Silahın ilk kurşundaki tepmesi çok yüksek. Hatta gez, göz, arpacık yaptığınız zaman kurşunlar çok saçılıyor fakat yakınlaştırma yapmayıp ateş ettiğinizde diğer silahlara göre çok daha başarılı. Eğer yakınlaştırma yapmadan kullanacağım diyorsanız üzerine Laser Sight takarak silaha hızlı bir şekilde kurşun kusturabilir hem de rakibinizin dikkatini dağıtmış olursunuz.

Hızlı şarjör değiştirme, hızlı kurşunlar ve düşük tepme M16A4 ve kardeşi M16A3’ü çekici kılıyor. Aslında bu silah tüm özellikleri ile iyi bir orana sahip olduğu için gayet tercih edilebilir. Kendine ortalamanın üzerinde yer edinirken ne eklentisi taksam diye düşünmenize gerek kalmıyor.

Eğer Engineer olduysanız haritalar sizden soruluyor. Takımınızın kullandığı tüm araçları ve elektronik cihazları tamir edebilir veya düşmanın araçlarını yok edebilecek tüm donanıma sahipsiniz. Şöyle ki arkasında iki Engineer ile gelen bir tankı durdurmak son derece zor bir iş. Uçarken helikopter dahi tamir edebilirsiniz. RPG mi Javelin mi konusuna girmeye hiç gerek yok. RPG ile daha özgür oluyorsunuz. Javelin ile tam 12’ye atıyorsunuz. Bu sınıfta birde mühimmat taşıyabilen ve bomba kurup imha edebilen uzaktan kumandalı botlar bulunmakta. Engineer’da öne çıkan silahlar M4A1, A91, SCAR-H olarak karşımıza çıkıyor. A91 atış hızı, düşey geri tepme oranları ve diğer silahlara göre yakınlaştırmadan isabetli atış oranıyla tam Laser Sight takmak üzere yapılmış. Şarjör değiştirme süresini hesaba katarak dar alanlarda terör estirebilirsiniz. Bu silahı uzak mesafe için kılıfından çıkarmayın. SCAR-H ise hasar ve isabet oranıyla hareket etmeden düşman avlamanız için dizayn edilmiş.

Support sınıfı daha detaylı olmak üzere göze çarpıyor. Ağır ve hafif makineli tüfekleri, C4'leri ve Claymore'ları ile asıl yıkıcı etkiyi bu grup yapıyor. En iyi silahları M27 IAR ve RPK-74M. Bu silahları eklentilerle birlikte kullanarak daha güzel işler çıkarabilirsiniz.

Recon sınıfında bulunan SOFLAM ve uzaktan kumandalı gözlem mekaniği sayesinde düşmanlarınıza kök söktürebilirsiniz. Ayrıca haritalara göre kamuflaj seçerek gizlendikten sonra düşmanlarınızı avlamaya başlayabilirsiniz. Klasın en iyi silahları M40A5 ve L96 olarak göze çarpıyor.

Oyun tabi ki bunlarla sınırlı değil. Daha bir çok ayrıntıyı oynayarak elde edebilirsiniz. O kadar geniş bir oyun ki bu anlattıklarımız sadece işin başlangıcını oluşturuyor. Battlefield 3'ü ülkemizde kutulu olarak 110TL'ye satın alabilirsiniz. Bu fiyat sadece PC kullanıcıları için geçerlidir. Oyunu çalıştırmak için Origin isimli programa ihtiyacınız olacak. Program Steam alternatifi olarak karşımıza çıkıyor ve Electronic Arts tarafından yayınlanıyor. Ayrıca tüm güncelleştirmelerin otomatik olarak bilgisayarınıza kurulduğunu hatırlatalım.


-----

Hava Araçları
Battlefield 3'te 11 hava aracı bulunuyor. Bunların 5'i uçak 6'sı helikopter. F/A-18E SUPER HORNET, SU-35BM FLANKER-E oyunda hemen hemen her oyunda görebileceğiniz uçak grubu. Ve tabi en kolay oynanan uçaklar. Gerek kokpit içi gerek kokpit dışı kullanım için en ideal seçim. Bir uçağa atlayın kokpit dışı görünümle etrafınızı gözetleyin. Kokpit içinde gene sağ click yaparak etrafınızı kontrol edebilirsiniz. Görünümü değiştirin, ısı güdümlü füzeleri düşman uçağına kitleyin ve BoMM!

Gelelim helikopterlere. 6 helikopteri sık sık göreceksiniz. 2'si SCOUT, 2'si ATAK ve son 2'si NAKİL helikopter grubunu oluşturuyor. Scout helikopterlerin yanlarına asker binebiliyor. İyi bir Squad taktiği ile helikopteri kullanıp ısı güdümlü füzeleri düşmana kitleyebilir, minigun'u ateşleyebilir diğer helikopter özelleştirmelerini kullanabilirsiniz. Helikopterin yanındaki askerler ise mevcut klas özelliklerini kullanarak mühendis olabilir ve kara / hava araçlarını imha etmeye yardımcı olabilir veya helikopter hasar almışsa tamir edebilir.

Atak helikopterini toplamda 2 kişi kullanıyor. Isı güdümlü füzeler veya diğer helikopter özelleştirmeleri ile hava hedeflerini imha ederken bir yandan takım arkadaşınız karadaki düşmanları avlayabilir. Uçak ve helikopterler günümüze kadar çıkan Battlefield oyunları arasında en iyi kontrol edilen araçlar olarak sayılabilir.

Ve gelelim Nakil helikopterlerine. Bir Squad dolusu askerden fazlasını taşıyabilirsiniz. Helikopterde bulunan 2 minigun'a takım arkadaşlarınız geçer ve kara / hava / deniz hedeflerini etkisiz hale getirir. Eğer helikopter düşman tarafından hasar almaya başlıyorsa bir mühendis devreye girer ve helikopteri havada tamir eder.

Uçak hariç tüm hava araçlarını birden fazla asker kullanabiliyor fakat siz araçta teksiniz. üzülmeyin ve panik yapmayın. F1 / F2 vb. gibi tuşlar araçlarda koltuklar arası geçişi sağlıyor. Gerekli işlemi yapın ve savaşa devam edin.

Deniz Araçları
Deniz araçları her zaman olduğu gibi oyunda pek bir etkisiz kalıyor. Nakil işlemleri harici pek kullanamıyoruz. Araca takılı halde bulunan 1 adet ağır makineli tüfek bulunuyor. Zor durumda kalırsanız kullanın, aksini söylüyorsanız hemen bölgeden topuklarsanız iyi olur.

Kara Araçları
Oyunda 14 kara aracı bulunuyor. Bunların 2'sini ağır tanklar, 4'ünü LAV tarzı zırhlılar, 2'si Anti-Hava, 6'sı ise nakliye araçlarını oluşturuyor. M1 ABRAMS ve T-90A tankları oyunda en çok karşılaşacağınız ağır zırhlılar. Araç özelleştirmelerini tamamlayarak bir Anti-Hava aracına bile dönüştürebilirsiniz. Gece görüş kameralarını aktif ederek düşmana karşı avantaj sağlayabilirsiniz. Ayrıca 1 / 2 tuşları arasında geçiş yaparak sürücü modunda makineli tüfeği aktif edebilirsiniz. Tankların 2 kişilik olduğunu hatırlatalım.

LAV tarzı hafif zırhlılar ile kısa menzil füzeler atabilir, ağır veya hafif zırhlı araçları imha edebilir, düşmanları avlayabilirsiniz. Oyun içinde Anti-Hava olarak kullanılan modeli vardır.

BTR-90 ve 9K22 TUNGUSKA-M oyunda kullanabileceğiniz Anti-Hava araçları. Uçak ve helikopterlere karşı çok büyük avantaj sağlıyor. Uygun yerde aracı kamufle edebilirseniz yüksek skorlar kasabilirsiniz.

Nakliye araçları belli sayıda askeri bir noktadan başka bir noktaya taşımaya yarıyor. Araçlarda ağır makinalı tüfek veya entegre silahlar yer alıyor. Bir iki füze ile etkisiz hale getirilebildikleri için içinde fazla kalmayın veya gizliden noktalara sızmaya çalışın.

Takım Oyununa Dair...
Battlefield serisinin en eski oyuncuları iyi bilirler. Oyunun her yeni versiyonu çıkıp, görselleri güzelleştikten sonra oyuncu sayısı artarak takım oyunu ruhu kaybolmaya başladı. Medic, Engineer, Assault, Recon klasları üzerine düşen görevi yapmadıkları anda takımınızın oyunu kaybettiğini göreceksiniz. Aynı şekilde Squad'ların da yapmaları gereken görevler vardır. Diğer Battlefield oyunlarından farklı olmak üzere Battlefield 3'te herkese yetecek seviyede Squad grubu bulunur. Birbirini tanıyan arkadaşlarınızla oyuna girdiğinizde, hele birde TeamSpeak kullandığınızda oyunun eğlence katsayısı bilmem kaç kat artıyor. Buda bir gerçek.

Kısaca takım oyuncuların yapması gereken şeyler var. Yaya trafiğinin yüksek olduğu yerlere ilk yardım çantası, cephane atabilirsiniz. Kritik noktalara Spawn Beacon kurup takımınızın gene bu kritik noktalarda doğmasını sağlayabilirsiniz. Takımınızın araçlarını tamir ederek daha fazla havada veya karada kalabilirsiniz.

Aslına bakarsanız tüm gerçek oyunu bilip bilmemenizle ilgili. Seriye Battlefield 3'le başlayan arkadaşlar illaki vardır aramızda ve oyunu Counter-Strike gibi oynuyorlar. Belki fark etmişsinizdir adamın tekinin öldürdüğü düşman sayısı 50 fakat sıralamada 5. ama 0 düşman öldürüp sadece bu saydığım görevleri yapan kişiler sıralamada birinci olabiliyor. Bu tamamen takımınızın veya sizin hem görevlerinizi yerinize getirip hemde savaşmanızla ilgili bir şey.

Bu yazı dizisi ise bunları anlamanız için var. Bizim Noshahr Canals haritasında arkadaşlarımla sıkça yaptığımız bir taktiği anlatmak isterim. UH-1Y VENOM aracına helikopterleri iyi kullanan oyuncu geçer. Diğer 2 kişi minigun silahların başına geçer. Düşmanları imha etmeye başlar. Tabi helikopterde bulunan herkes Engineer'dır. Kendi içimizde belirlediğimiz görev şeması şudur; 1) Uzun süre hava kalacağız. 2) Düşmanı imha et. 3) Helikopter hasar alırsa minigunların başında bulunan askerler F4 / F5 tuşlarını kullanarak diğer koltuklara geçsin ve helikopteri tamir etsin. 4) Tamirin ardından yeniden düşmanı imha görevine devam et.

İşte sadece bir oyun için oluşturduğumuz görev şeması. Eğer bu oyunu takım halinde oynuyor ve işin ruhuna giriyorsanız olay zaten bitmiş oluyor. Bu yüzden Battlefield oyunlarını Role Play oyunları gibi görev veya gerçekçilik üzerine oynayın. Her ne kadar havada bir helikopteri tamir etmek mümkün olmasa da.

Geniş Silah Yelpazesi ve Eklentileri
Battlefield 3 diğer seri oyunlarından farkı olmak üzere geniş silah yelpazesi ve silahlara monte edilebilen eklentileri bize sunuyor. Bu sayede silahların vuruş gücü değişebiliyor / iyileşebiliyor. Oyunda tüm silahların kullanımı güzel seçimine karışmak istemem fakat gerçek anlamda ruh taşıyan bir kaç silah biliyorum. Klaslara göre en çok kullandığım ve keyif aldığım silahları paylaşmak isterim.

ASSAULT
M416, M16A3, AK-74M, USAS-12

ENGINEER
M4A1, G53, USAS-12

SUPPORT
M249, M27 IAR, RPK-74M, USAS-12

RECON
M40A5, M98B, USAS-12

Oncelikle USAS-12'den başlamak istiyorum. Gördüğünüz gibi her klasta kullanıyorum. Savaş mantığından uzaklaşıp eğlence amaçlı oyunu oynadığınız anlarda karşınızdaki düşmanınızı sinirlendirmek için kullanabilirsiniz. Silahın gücü çok yüksek olduğu için son güncelleştirmeden sonra kimsenin USAS-12'yi kullanmadığını göreceksiniz. 12G Frag kapsülü tetiğe bastığınız anda düşmanın üzerine gidiyor ve bir bomba gibi patlıyor. Aynı yede bulunan bir topluluk gördüğünüz anda ki bu en çok Rush modunda oluyor, 5 ila 10 kişiyi aynı anda eşek cennetine gönderebilirsiniz.

Resmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyen

Yukarıdaki 4 eklenti benim için çok önemli. Tüm kullandığım silahları bu şekilde özelleştiriyorum. İsmini bilmeyenler için sırasıyla Holographic ( HOLO ), Suppressor, Bipod ve Foregrip. Yukarıda isimlerini verdiğim silahların hiç biri sekmiyor ve en iyi oyunu bizlere sağlıyor. Holographic en güzel nişangah olarak karşımıza çıkıyor. Bilirsiniz her ülkenin özel timi Holographic kullanıyor. Gerçekten çok seksi bir malzeme olduğunu söylemem gerek. Bipod silahlarınızı bir taşa, cam kenarına veya düz tabanı olan her yere kurmanızı sağlıyor. Düşmanlarınızı daha iyi avladığınızı söyleyebilirim. Gene özel timlerin vazgeçilmezi Foregrip benimde vazgeçilmezim oldu. Ve son olarak herkes kullansa da taktik ışık ve lazer eklentileri benim oyun tarzımı yansıtmıyor. Bu yüzden kullanmıyorum. Düşmanınızın gözüne ışık tutmak güzel bir davranış değil bundan emin olabilirsiniz.

Kamuflaj Seçenekleri
Kamuflaj seçmek bu oyunda yeni değil. Zira Battlefield: Bad Company 2 ile karşımıza çıktı. O zamanlar oyuna veya oyuncuya pek bir katkısı bulunmasa da günümüz oyunu Battlefield 3'te çok ama çok katkı sağlıyor. Araziler geniş ve bu şartlara göre giyinmeniz gerekiyor. Arazilerin bol olduğu yerlerde toprak rengi kamuflaj, ormanın bol olduğu yerde farklı kamuflaj giyinmeniz gerek. 10'dan fazla seçeneğiniz olduğunu belirtelim. Ayarlamaları nereden yapıyorum derseniz sizi şöyle alalım.

Oyun İçi İletişim
Bu konuda pek bir şey söylemeyeceğim Şubat'ta yeni dev bir güncelleme gelecek. Bu bölümü o zamana ayırıyorum. Haberimizi okumayanlar için bir alıntı yapayım. Kısaca Q tuşu veya yeni atanacak bir tuş artık Battlefield 2'deki Commander ekranına kavuşmamızı sağlayabilir. Tabi belkide daha fazlasını. Hatırlayalım bakalım o haber neydi?

öncelikle Şubat ayında yeni ve devasa bir Battlefield 3 güncellemesi geliyor. Bu haberi vererek başlayayım sözlerime. DICE Comrose konusunu nihayet gündemine aldı. Evet, Battlefield'ın eski oyuncuları Battlefield 3 çıktığı günden beri istiyordu bu özelliği. DICE'ın ses prodüktörü Tomas Danko bugün Twitter sayfasından resmen duyurdu bu çalışmalara başladığını. Konunun geniş ayrıntıları hala gizlense de devasa bir güncelleştirmenin daha bizi beklediğine garanti veriyorum. İletişim özelliklerinin çok daha detaylı olacağını şimdiden söylemek mümkün.

Evet şimdi Comrose'dan haberdar olmayanları bilgilendirmek isterim. Battlefield'da bulunan iletişim özelliklerine Commo Rose adı verilmişti. Bu özellik hemen hemen tüm Battlefield oyunlarında bulunuyordu. Şuan Battlefield 3'te oyun içi iletişim "Q" tuşu ile sağlanmakta. 2.0 versiyonu ile bu özelliğe devasa ve bir o kadar gelişmiş eklemeler yapılacağı anlamına geliyor. Bilindiği üzere Battlefield 3'te bu büyük bir sorun. Kimse cephane veya sağlık paketi isteyene bakmıyor. Saldırı / savunma veya korunma pozisyonu, ammo ve medic paketi istekleri ve bir çok komut belkide artık herkesin ekranında anlık olarak gözükecek. Takım oyunu dediğimiz felsefeyi artık oyun içi uygulayabilir hale geleceğiz. İşte anlatmak istediğimiz bu ve Commo Rose 2.0 bize bunları sağlayacak. Battlefield serisi ile ilgili kimsenin bilmediği, duymadığı haberler gene her zamanki gibi battlefieldturkiye.com'da. Esen kalın...


SON KISIM YAKINDA EKLENECEK!

 • 4


#16194 Çanakkale Zaferinin 97. Yıl Dönümü

Yayınlayan Synche on* 02 April 2012 - 10:45 PM

Amin.. Böyle günleri her Türk gencinin anması, hatırlaması ve geçmişini düşünmesi gerekiyor. Tarihimiz her ülkenin geçmişinden daha temiz ve değerli. Ama acıdır bulunduğum her platformu gözlemledim bu sene. Her geçen gün geçmişini hatırlayanların azaldığını görüyorum...
 • 3


#16109 Olmayan Ünvanı Kendine Yakıştırmak Nasıl İştir?

Yayınlayan zdezen on* 23 March 2012 - 05:01 PM

Bf42tr'nin emegi ve yeri tartisilmaz. Zaten gercek bir battlefield oyuncusu bf42tr denilince bilir ne oldugunu tartismaya bile gerek duymaz. Senin bahsettigin tipler genelde battlefield'in yayginlasmaya baslamasindan sonra tureyenler. Zamaninda bende ugrastim bu tiplerle, o zaman bad company 2 yeni cikiyordu. Cikmasiyla beraber topluluklarda pesi sira kurulmaya baslandi benimde clan toplulugum olsun adi altinda. Zaten internet ortaminda az olan battlefield oyuncusunu iyice saga sola dagitmis oldular. Ustelik bazilari rehberlerimizi kendi yazmis gibi gosterip sagda solda yayinliyordu, o zaman hic bir yerde yoktu, sadece bizim forumumuz rehber konusu hazirliyordu. Boylece verdigimiz emegimizin sonucunu alamayinca iyice sogumaya basladim bu isten. Simdi isler dahada berbat bir hal aldi o gunden bu yana. Onune gelen herkes topluluk kurmus, senin dedigin imajida herkes kendine cakmis. Hani sormak lazim gercekten neye gore kime gore? Hani soranlar olacaktir madem bf42tr vardi daha iyidi sen niye kurdun? Ben bf42tr' rakip olmak icin kurmadim oyunculari bolmek gibi bir amacimda yok. Zaten mesajlarimizi takip eden bilir oraya yonlendirmelerde yapariz. Oradakilerle gorusme firsatim olmadi hic, olsa bannerlerini bile yayinlarim dost site altinda. Ben bu siteyi battlefield heroes'in kapali beta cikisiyla beraber kurdum. Amacim sadece genel battlefield oyunlarini kapsayacak rehberler hazirlamak ve teknik destek vermekti. O gunden bu yana amacimizi sasmadan aramiza yeni katilan arkadaslarla beraber yapiyoruz. Hani araştırın hangi forumda Battlefield için harita hazırlama konuları vs var? Ozellikle Ahmet'in actigi konulara bakmanizi tavsiye ederim. Hepsi ayri bir kalite, hepsi ozenle ve hepsi sizlere iyi bir yardimci olmak amaciyla yazilmis. Iste bizim farkimiz buradan ortaya cikiyor ve diger sitelerle ayiriyor. Hani kendilerini en iyi adi altinda sunuyorlarsa bilsinler ki onlardan daha iyileride var. Birazcik saygi...

Mobil Cihazımdan yazıyorum.
 • 3


#16025 Yeni Team Speak 3 Sunucumuz

Yayınlayan zdezen on* 18 March 2012 - 05:50 PM

Merhaba BFTR (Battlefield Türkiye) camiası, yeni Teamspeak 3 sesli sohbet sunucumuzu kiraladık. Artık topluluk olarak oyun oynarken sesli sohbette yapabileceğiz. Teamspeak 3 programına sahip değilseniz eğer buraya tıklayarak edinebilirsiniz. Programı edindikten sonra adres çubuğuna "ts3server://85.236.105.19?port=12137" yazıp enter'ladıktan sonra sunucumuza bağlanabilirsiniz, isterseniz de program içerisinde üst menüden "Connections => Connect " bölümüne girip, manuel olarak adres bilgilerini yazdıktan sonra sunucuya giriş yapabilirsiniz.

Adres Bilgileri
"Server Adress" yerine gelecek: 85.236.105.19:12137
Tarayıcı aracılığıyla bağlanmak için: ts3server://85.236.105.19?port=12137
 • 3


#15996 You were kicked by Punkbuster. No Packet Flow Hatası Çözümü

Yayınlayan zdezen on* 17 March 2012 - 03:06 AM

Game disconnected: you were kicked by PunkBuster. Stated reason: PunkBuster kicked player 'oyuncu' (for 0 minutes) ... No Packet Flow
Bu hatayı alıyorsanız bilin ki; pb(Punkbuster) dosyaları zarar görmüştür, güvenlik programı aracılığıyla bloklanmıştır veya güncel değildir. Bu hatayla karşılaşmamanız için yapmanız gerekenleri adım adım aşağıda belirttim. Size sadece uygulamak kalıyor.

1) Oyunun ana dizinine gidin.
Genellikle"C:\Program Files\Origin Games\Battlefield 3" veya "C:\Games\Battlefield 3" burdadır.
2) Oyun dizini içerisinde bulunan "pb" klasörünü tamamen silin.

Silme işlemini yaptıysak hemen yükleme işlemine geçelim. Punkbuster'i yüklemek için ister Orign isterseniz Pukbuster'in pbsetup.exe dosyasını kullanabilirsiniz. Yükleme işlemide aşağıda olduğu gibidir.


Orign ile yükleme
Orign'i çalıştırın => Battlefield 3'e sağ tıklayın => Açılır menüden Repair'a tıklayın. Gerekli eksiklikleri kendi otomotik olarak giderecektir. Yinede emin olmak için oyunun ana dizininde "pb" klasörünü oluşturup yüklemiş mi diye kontrol edin. Eğer yoksa manuel olarak pbsetup.exe aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

Punkbuster (pbsetup.exe) ile yükleme
Punkbusterin ana sitesine girin ve oyunlar listesinden Battlefield 3'ü seçin. Hiç uğraşmak istemiyorsanız buraya tıklayarak direk Punkbuster Battlefield 3 sayfasına gidebilirsiniz. İlgili sayfada "Pbsetup" dosyasının indirme adresini bulun ve dosyayı indirin. Pbsetup'u buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra ilgili dosyayı çalıştırın. Programdan "Add a Game" butonuna basarak Battlefield 3'ü ekleyin, eğer başka bölüme yüklemişseniz "Game Path" bölümünden oyunun ilgili dizinini seçmelisiniz. Oyunu ekledikten sonra oyuna tıklayarak üst menüden "Check for Update" butonuna basınız. Yazılım, Punkbuster'in yüklenmiş veya güncel sürümü olup olmadığını kontrol ettikten sonra yükleme işlemi başlayacaktır. Yükleme işlemi dosyanın boyutuna göre uzayacaktır. İşlem bittikten sonra size yüklendiğine dair bir uyarı verecektir. İşlem bittikten sonra yine oyunun ana dizinini kontrol etmekte fayda var. Eğer başarılı geçmişse oyunu çalıştırın.


Hepsi bu kadar, başıma az önce geldi ve bu yöntemle hallettim.
İyi oyunlar arkadaşlar.

 

Bu konu zdezen tarafından battlefieldturkiye.com için yazılmıştır. Lütfen alıntı yaptığınız da konunun kaynağını belirtin.


 • 3


#15868 Battlefıeld 3 İyi Asker Olmanın Yolları

Yayınlayan Sniper(Head) on* 09 March 2012 - 03:53 PM

Resmi ekleyen


Öncelikle merhaba arkadaşlar 1 buçuk aydır üzerinde durduğum dikkatle incelediğim, iyi bir asker olmanın taktiklerini ve ipuçlarını sizlerle paylaşacağım;
- Bu rehberde neler hakkın da bilgi vericek ?
- Daha iyi bir asker olmanıza hangi zaman da ne kiti olmanız gerektiğini,düşmanlarınızı daha iyi vurma,silahlar. Kısacası oyun Öncesi temel eğitim.

Ana konuya girmeden Önce kitlerimizi tanıyalım;

Assault

Açıklama: Namı diğer piyade aynı zaman da doktor.
Konum: Yakın cephe savaşları,
GÖrevi: Düşman birliklerini en hızlı şekilde temizlemek ve aynı zaman da savaş sırasında vurulan askerleri canlandırmak.
Silahları: M416 - Aek 971 - M16a4 - F2000 - An-94 - Kh2002 - G3a3 - Famas - L85a2
Benim kit tavsiyem: f2000 oldukça seridir, yakın çatışmalarda düşmanlarınızı indirebilirsiniz. Sıkıştığınız zamanlar m9 takviyesine sarılın. Bir başka tavsiye silahım ise m416 dır. Silaha Lazer, susturucu, holografik dürbün eklerseniz tam bir avcı silahına dÖnüşür.

Engıneer

Açıklama: Namı diğer mühendis.
Konum: Araçlar ve orta cephe savaşları
GÖrevi: Düşman araçlarını yok etme, hasar almış dost araçlarımızı tamir etmek.
Silahlar: Scar-H - M4 - A-91 - G36c - Aks-74u - M4a1 Sg553 - G53 - Qbz-95b
Benim kit tavsiyem: M4a1 yakın çatışmalarda üstünlük gÖsterir. M4'ün aynısıdır. M4 onun yarı otomatik halidir. Diğer bir tavsiyem ise g36c 'dir. küçük ama marifeti büyük.

Support

Açıklama: Namı diğer Destek sınıfı aynı zaman da cephane yardımcısı.
Konum: Piyadeye destek vermek onun bir kaç metre arkasına yerleştirdiği Ağır makinelisi ile Ölüm kusmak.
GÖrevi: Savaşta cephaneye ihtiyacı olan askerlere koşmak, aynı zamanda c4 ve mayın gibi patlayıcı oyuncakları vardır.
Silahlar: M249 - Pkp Pecheneg - M249b - M60 - m27 lar - Rpk 74m - Qbb 95 - Mg36 - Type 88 Lmg
Benim Kit tavsiyem: Mg36 oldukça hafif ve ayaklığı olmadığı halde mükemmel işler çıkarabiliyor, Susturucu, tutucak , lazer, işinizi kolaylaştırır.

Recon

Açıklama: Namı diğer keskin nişancı, aynı zamanda gÖzcü
Konum: Dağlık bÖlgeler, sesiz alanlar.
GÖrevi: Düşman araçlarını takım arkadaşlarına işaretlemek, uzaktan destek vermek.
Silahlar: Sv98 - M40a5 - M98b - Mk11 mod - Svd - M39 Emr - Qbu 88 - L96 - Sks
Benim Kit tavsiyem: Silahları iki temele ayırt edebilirim;
1-) Tek vuruş: M98b
2-) Seri vuruş: Qbu88


Gelelim Ana Konumuza

Öncelikle arkadaşlar oyundan tam anlamıyla zevk almak istiyorsanız. Mükemmel bir takım oyunu ve güzel bir takıp kaptanınız olması gerekiyor. Öncelikle düşmanları daha iyi indirmek için bir kaç taktik;

1-) Vur Kaç:

Zorluk derecesi: Kolay
Ölme riski: Orta
Taktik: 1 veya daha fazla düşmanın Önüne geldiğiniz de uygulayabilirsiniz. Misal 4 düşman var ve siz ateş ederek sadece birini aldınız diğerleri size deliler gibi ateş edicektir. Eğer destek sınıfı iseniz olduğunuz yere bir mayın koyarak deli gibi kaçın düşmanlar dan biri sizi bıçaklamak için kovalamaya çalışcaktır. Oda mayına kurban gidicektir.

2-) Domino Taşı:

Zorluk derecesi: Orta
Ölme riski: Orta
Taktik: Bu taktiği uyguladığınız da 4-5 düşmanı 25 saniye kadar az bir süre içersin de Öldürebilirsiniz. Öncelikle domino taşı taktiğini ormanlık bÖlgelerde yada geniş şehir alanlarında uygulayınız. Yoksa bir işe yaramaz taktik ise şÖyle;
Misal Metro haritasında Önünüze düşman çıktığında onu vurun ve sağ tarafa kaçın Önünüze biri çıktığında onuda vurun bu sefer en sola kaçın gene adam vurduğunuzda bu sefer onların doğduğu yere kaçın sonra gene ve gene bu taktiğini doğru uyguladığınızda çok adam vurabilirsiniz.

3-) Asla Pes Etme:

Zorluk derecesi: Zor / Gelişmiş ( Tecrübe gerektirir )
Ölme Riski: çok fazla
Taktik: Eğer daha Önceden FPS ' oyunlarını iyi oynuyorsanız sizin için biraz daha kolay gelcektir. P90 gibi şarjÖre 50 mermi alan seri silahlarla düşmanlarınızı üstüne doğru acımasız bir şekilde mermi kusun şarjÖr bittiğin de g18 gibi otomatik tabancalara geçin düşmanlarınız hem ne olduğunu anlamadan Ölür hemde çok size sÖverler.


4-) Call of Duty :

Zorluk derecesi: Kolay
Ölme Riski: hemen , hemen her defasında Ölürsünüz.
Taktik: Elinize m249 alırsınız deli gibi sıkarak düşmanlarınıza koşarsınız :D Klasik cod işte.


Rehber Sahibi: Uraz Sekmen

Başka bir rehberde gÖrüşmek üzere kendinize iyi bakın iyi taktikler. Yorumlarınızı bekliyorum
 • 3


#15822 Facebook Sayfanıza Üye Çekiyorum!

Yayınlayan Synche on* 05 March 2012 - 03:43 PM

Abi diğer sayfaları boşver sen önce BattlefieldTurkiye Facebook Fan Sayfasının üyelerini çoğalt :)

Bu arada önceden bu işlerle uğraşıyordum ama banka kredi kartı vs hesabım olmadığı için Kontör yoluyla hallediyordum. Sayfa satmışlığım vardır ;)

Yazdıktan sonra siteyi inceledim. Fiyatlar sanki birazcık tuzlu gibi geldi. Ben 1000 kişilik sayfayı 5-7 TL'ye okutuyordum :)


Burak, Battlefield Türkiye sayfasını uçurmama sebebimiz o sayfayı sadece ve sadece Battlefield severlerle doldurma isteğimizdir. Bizim öyle 10000 üyeyle felan işimiz yok sen bizi hala anlayamamışsın. Bizde 10 aktif Battlefield oyuncusu ve üyesi vardır, gelir siteye muhabbetini eder oda yeter. çok şükür yöneticiliğe geldiğimden beri aktif çekilişlerim ve yarışmalarımla sayfayı 200 kişiden 1100 kişiye alın teriyle çıkarmayı da bildik. Aramızda yeni olduğun için o süreci bilmiyorsun ve ne emek verdiğimizi görmedin. Fiyat konusuna gelince kimine tuz, kimine lokum uzun uzadıya inceledikten sonra fiyatları oluşturduk. Beklerdim ki hayırlı olsun demeni. Girişimciyiz ve yeni alanlar yaratıyoruz kendimize. Darısı sektör sektör atlayanların başına. Ayrıca kontör isteyecek kadar ufak görmedik kendimizi ve bu işi. Görüyorsun site bile açtık. Son olarak bir çok ödeme seçeneği olacak yaklaşık 1 ay içinde.
 • 3


#15792 Facebook Sayfanıza Üye Çekiyorum!

Yayınlayan Synche on* 03 March 2012 - 11:46 PM

Resmi ekleyen

Arkadaşlar kendi çapımda bir hizmete başladım. Malumunuz her geçen gün sosyal medya ve Facebook sayfaları çok popüler olmaya başladı. Hemen hemen her firmanın veya kişinin sayfası mevcut...

Sadece sayfanıza gelmesini istediğiniz beğeni sayısını seçiyorsunuz ve iletişim bölümünde belirttiğimiz mail adresimiz www.likemedya.com üzerinden bizlere ulaşıyorsunuz. Ardından sizlere göndereceğimiz banka bilgilerine paranın geçilmesinin hemen ardından beğeni işlemlerini başlatıyoruz.

İsmimi bu işte garanti olarak görebilirsiniz. Hiç bir türlü sahtekarlık vb. gibi konular mümkün değildir. Eğer güven konusunda sıkıntılarınız varsa çeşitli sayfalarımız referans olarak gösterilecektir. Kişilerin 1000 TL, 2000 TL gibi fiyatlardan gerçekleştirdiği bu hizmeti aşağıda gördüğünüz gibi cazip fiyatlardan sizlerle buluşturuyorum. #Ahmet 'Synche' Elitaş

Web:
www.likemedya.com

Resmi ekleyen
 • 3


#15522 Battlefıeld 3 Helikopter Kullanımı ve Taktikleri

Yayınlayan Sniper(Head) on* 18 February 2012 - 08:45 PM

Resmi ekleyen


Size bu konumda battlefıeld 3'de tek ustalığım olan ah-1z viper 'in tüm özelikleri ve benden size tavsiyelerimi sunucağım;

Araç Geliştirmeleri

IR Flares: Güdümlü füzeler size kitlendiğinde füzeleri saptırmaya yarar.

Heat Seekers: Havadan havaya güdümlü füze.

Stealth: Güdümlü füzelerin size daha uzun sürede kitlenmesini sağlar.

Autoloader: Ana silahınızın mermilerinin daha kısa sürede yenilenmesini sağlar.

Zoom Optics: Görüşünüze 3x zoom ekler.

Proximity Scan: Küçük haritanızda etrafınızdaki düşman birliklerini gösterir.

Air Radar: Küçük haritanızı radara dönüştürür ve çevrenizdeki düşman birliklerini gösterir, mesafesi daha uzundur.

Guided Missile: Havadan yere güdümlü füze.

Extinguisher: Motorda oluşan basınçlı hava ile aracınızdaki yangını söndürür.

Maintenance: Aracınızın kendini tamir etme süresini azaltır.

Thermal Optics: Termal görüş sağlar.

Lazer Painter: Düşman araçlarını lazer ile işaretleyerek daha uzak mesafeden güdümlü füzelerin kitlenmesini sağlar.

Below Radar: Alçak uçarken düşman radarlarında görünmemenizi ve havadan havaya füzelerden korunmanızı sağlar.

Ecm Jammer: Kullanıldığında bir süreleriğe düşman araçları size kitlenemez.

Guided Rocket: Pilot tarafından kullanılar roketlere yarı güdümlülük özelliği ekler hedefin yakınına nişan alıp roketleri attığınızda roketlerin tamamı hedefe ulaşacaktır ve eskisine göre daha fazla zarar verecektir.

Tv missile: Yardımcı pilot tarafından direk video görüntü ile kontorl edilen roket.


BENİM TAKNİKLERİM;
öncelikle ben iyi bir ahz-1 viper ' pilotu olmak istiyorum diyorsanız. öncelikle 2 temel altın kuralımız var;

1-) Asla yardımcı pilotun olmadan kalkma.
2-) Yardımcı Pilotun ile durmadan uyumlu, ve konuşma içersinde ol

Ben ahz-1 viperin 4 temel saldırı takniği olduğunu fark etmiş bulunmaktayım.

1-) Hava araçlarına saldırmak için: Pilot ısı güdümlü füzeleri alır , yardımcı pilotumuz Havadan yere güdümlü füzeyi alır pilot Lazer Painter 'ile hava aracına kitlenerek ısı güdümlü füzeleri gönderir karşıdaki pilot Dumanlarını harcadıktan sonra yardımcı pilot Lazer Painter ' kitlendiği için havadan yere o güdümlü füzeyi yollar. Rakibinizin işi her türlü bitmiştir.

2-) Kara Araçlarını Yok etme: Pilot - Duman ve Guided Rocket: alır. Yardımcı pilotunuz Guided Rocket ' roket sallandıktan hemen sonra tv missile'li yollar. Düşmanızın işi bitmiştir artı olarak TV missile ' ile araçların arkasından tek hamle ile etkisiz hale getirmeniz mümkündür.

3-) Piyade Avcısı: Yardımcı Pilotumuzun ana silahına Zoom Optics ' takılır. Ve piyadeleri görmek daha kolaylaşır piyadeleri rahatça vurabilirsiniz.

4-) Asla düşme ve yok et: Pilotun duman alması sizin füzelerden kurtulmanıza yardımcı olur ikinci pilotunuzun da Söndürücü aldığı taktirde düşmanlarınız size takmadıysa sizi düşürmek için istediği kadar uğraşsın... ( uçaklar bulaşmadığı sürece sağlamız. )

Gelelim Uçuş Takniklerine;

Füzeler den kaçmanın en etkin yolu alçalmak ve dağların arkasına saklankamtır. bir diğer taknik ise füze gelirken aniden olduğunuz yerde 360 derece dönmenizdir. bu taknik %55 olumlu sonuç vermektedir.

14 lü füzeler ile 2 saldırıda araçları patlatmak yerine bir seferde almanın yolu ise asla tankalara, ve Anti Airlere önden saldırmayın arkdan saldırın düşmanınız hem sizi göremez aynı zamanda motoru arkda olduğu için 5-6 füzede ihma edebilirsiniz.

Arkdaşlar umarım verdiğim taknikler işinize yaramıştır.

Ben ve yardımcı Pilotum;

Pilot: Uraz Sekmen
Yardımcı Pilot: Uğurcan Tüzün

önemli NOT: Araç geliştirmelerin resimlerini eklemedim çünkü bir kaç resim sonra kabul etmiyor.
 • 3


#15023 Resmi Battlefield Blog Sayfası Yenilendi

Yayınlayan Synche on* 03 February 2012 - 05:51 AM

Resmi Battlefield blog sayfası yenilendi. WordPress platformuna BATTLELOG'u anımsatan bir tema ile taşınan blog sayfasında gene Battlefield serisiyle ilgili son haberleri izleyeceğiz. Daha önemlisi okurlar için bir çok yenilik yapılmış. Bu yenilikler kısaca;

-Sayfanın üstünde son bir kaç haftadır dikkatleri çeken konular yer alacak.
-Sağ kullanıcı bölümünde son videolar ve anketler yer alacak.
-Yenilenmiş yorum paneli dikkatleri çekiyor.
-Blog sayfasının URL'si artık blogs.battlefield.com - önceki URL bilindiği üzere biraz uzundu ve akılda kalıcı değildi. Buda hoş bir gelişme.

Ve son olarak "Memnun kaldığınızı umuyoruz..." demiş DICE... Bizlerde BATTLELOG'a ayak uyduran yeni Blog sayfasını beğeni ile karşıladık. Aşağıda sayfanın tam görünümünü inceleyebilirsiniz. Battlefield Türkiye'yi takip etmeye devam edin...

Ahmet 'Synche' Elitaş

Resmi ekleyen
 • 3


#12804 Aral Game'in Katkılarıyla Battlefield Türkiye Yılbaşı Çekilişi Başlıyor!

Yayınlayan Synche on* 01 January 2012 - 01:11 AM

Çekilişimiz 00:00 itibariyle sonlanmıştır. Çekilişi kazanan üyelerimiz aşağıdaki gibidir. Asil ve yedek üyelerimizin 3 iş günü iÇinde iletişim bilgilerini tarafımıza iletmeleri gerekmektedir. Asil seÇilenlerle iletişim kurulmadığı taktirde ödül "yedek" seÇilenlere gönderilecektir. Kazandığınız ödüller elinize geÇtiğinde dilerseniz bizlere fotoğraflarını iletebilir, sitemiz foto galerisinde kullanmamızı sağlayabilirsiniz. Bilgilerinizi bana forum özel mesajı yoluyla en kısa sürede gönderin.

Battlefield 3 Resmi DICE Tişörtü - LlnStoppable ( Asil ) steril ( Yedek )

Battlefield 3 Resmi DICE Tişörtü - Goliath ( Asil ) recaus ( Yedek )

Battlefield 3 Askeri - Alcatraz ( Asil ) Prime-3vil ( Yedek )

Battlefield 3 Askeri - Revenge ( Asil ) Scorpion34 ( Yedek )

Battlefield 3 Merchandise Seti - Ramiz_Dayı ( Asil ) burak4242 ( Yedek )

Battlefield 3 Merchandise Seti - Legolas ( Asil ) megatron98 ( Yedek )

Pandemona isimli üyemiz geÇtiğimiz yaz aylarında düzenlenen Facebook Çekilişinde ödül kazandığı iÇin bu Çekilişe dahil edilmemiştir. Sonraki Çekilişlerimizde yeniden şansınızı deneyebilirsiniz.

WesTBlooD, EknCn, goxellium isimli üyelerimize Çekilişimize katıldıkları iÇin teşekkür ediyor bir sonraki Çekilişlerde yeniden şanslarını denemelerini diliyoruz.

Merchandise setleri masaüstü görsellerini, posterleri, yapışkan kağıtları vb. gibi Battlefield 3 temalı hediyelerden oluşmaktadır.

Bundan sonrasını büyük büyük yazsak iyi olur Çünkü bomba bir haber vermek istiyorum. Ocak sonu veya Şubat ortasına doğru DICE ekibinin organizasyonlarında bol bol kullandığı künyelerden elimize 20 adet kadar geÇecek. Forumumuzda en aktif bulunan 15 üye ve yöneticilerimize bu künyeleri dağıtacağım. Bizleri takip etmeye devam edin.

önemli: 2 Ocak 2012, 08:30 itibariyle tüm hediyeler kargoya teslim edilmiştir. Kargo takip numaraları kazanan üyelerin forum hesabına gönderilmiştir.

Kargo Şirketi: Aras Kargo
ödeme: Alıcı ödemeli

 • 3


#12022 Battlefield 3 Jet Rehberi

Yayınlayan zdezen on* 05 November 2011 - 07:35 PM

Jet Rehberine Başlamadan
Merhaba arkadaşlar, bu rehberimde oyuna geri dönüş yapan jetleri konu aldım. Bir çoğunuz yeni, bir çoğunuzda eski oyuncu. Eski oyuncular jet kullanımı konusunda değişiklikleri farketmiştir. Kullanım kontrolleri değişmiş ve fiziksel olaylar uçağa etki yaratmış. Konuyu uzatmadan hemen rehber konularına geçiyorum.

Sürüş Deneyimi
Uçak kuyruğunda beklerken şans eseri uçağa bindiniz ve havalanmak için motoru çalıştırdınız. Motor çalıştırmanın laftan ibaret olduğunu şimdiden söyleyeyim, yeni oyuncularımız uçağa bindiğinde W tuşuna basmadan motor çalıştırmayı boşuna aramasınlar, çünkü öyle bir şey yok. Her neyse..

Pist'ten kalkış için W tuşuna basıp ilerlemeniz gerekiyor, yeteri hızı yakaladığınızda kalkış için mouse'yi aşağıya doğru kaydırın. Hızlıca havaya kalktığınızı göreceksiniz. Uçak kullanım kısmının en zor yanı, yani gözlemlediğim kadarıyla sağa sola dönüş olayları. Sağa sola dönüş yapımını rahatça kavramanız için görseller hazırladım.

sljtd.jpg

sgjtd.jpg

Dönüş yaparken genelde W tuşuna basılı tutarız, fakat basmamanız hemen dönüş yapmanızda etkili olacaktır. Sağa sola dönerken S'ye basıp yavaşlamanızı tavsiye ediyorum.

Düşman arayışı
Düşmanlarınızı uçaktayken yere yakın aramayın... Aramayın çünkü.. stinger'li askerlerin ve havada gezen uçakların kolayca hedefi olabilirsiniz. Uçağınızla iyice havalanın ve boşluğa girmeden hemen önce uçağınızı düz konuma getirin. Düz konuma getirdikten sonra uçağınızı ters çevirin, ve mouse'yi kaydırmadan D veya A'ya basın etrafınızda dönün. Bunu yaparkende S'ye basıp motoru iyice yavaşlatın. Tıpkı havada gezen UAV gibi değil mi? Neden ters çevirttin bizi diye soruyorsanız , hemen cevaplayayım. Ters konumdayken aşağıyı daha rahat bir şekilde görebilirsiniz. Bakın onuda görsel olarak hazırladım.

jt1.jpg

Tabi siz bu yöntemi sevmediyseniz tam tersini deneyebilirsiniz. Ama ben bu yöntemi çok etkili buldum. Görüş alanıma giren her uçağı bu sayede görüp peşine takılıyorum.

Hedef belirlendi!
Düşman uçağı hedefinizde ve takip başlıyor. Takip ederken biraz sakin olmalısınız, panik ve heyecan yapmamanız gerekiyor. Uçağı takip ederken uçak sizden kurtulmak için manevralar yapacaktır, o manevraları yutmamanız için dönüş aldığında uçağı yavaşlatın ve sizden onun yaptığını yapın. Sunucu hardcore değilse dışardan gösterin aracınızı, ne yöne gittiğini rahatça görebilirsiniz.

Yeni oyuncuysanız uçağınıza hemen füze eklenmeyecektir, benimkin de neden ısı güdümlü füze yok demeyin. Taramalı tüfek yüklü olarak kullanacaksınız uçağınızı. İlerledikçe yeni açılabilir özelleştirme açılacak ve sizde bunları uçağınıza ekleyeceksiniz.

Saldırı aletleri kullanma taktikleri
Açılabilir özelleştirmelerle bir çok saldırı yöntemi var, sizin uçağı ne olarak kullanacağınız önemli.

[Güncelleniyor]

Bu konu zdezen tarafından battlefieldturkiye.com için yazılmıştır. Lütfen alıntı yaptığınız da konunun kaynağını belirtin.


 • 3


#20397 Battlefield 4 Askerlerinizin Adı

Yayınlayan NotR on* 13 November 2013 - 08:11 PM

 

vallahi prof olarak cs, cod oyuncusuyum ama bf e yeni yeni kayıyorum. sınıflar ve silahları tam öğrenemedim. noobum anlayacağınız, mp girmiyorum giripte oyunları katlederim diye :D eğer sorun değil gel oynayalım hem bizle öğrenirsin derseniz ekleyebilirsiniz =)


 • 2


#20387 Battlelog (We’re sorry, you cannot access this feature because you have a li...

Yayınlayan runnerman37 on* 11 November 2013 - 09:43 PM

Arkadaslar merhaba Bİ  sorunum var yardımcı olursanız sevinirim oyunu battlefield 4 ü 2 gün önce satın aldım oyunu normal sekilde yükledim  oyuna tıkladıgımda Originin kutucugu cıkıyor kullanıcı adımı ve paralayı giriyorum originin sayfasına giriyor yalnız Battlelog diye bi sayfaya yönlendiriyor oraya ne yazdıysam kabul etmiyorbu yazı cıkıyor (We’re sorry, you cannot access this  feature because you have a limited  access Origin account. )  bir sınırlı erisim kökeni hesabınız var üzgünüz bu özellige erisemessiniz diyor  battlelog a baska sekilde baska kullanıcı adı ve sifreyle girdim oyun yüklü ama baska bir kullanıcı adı ve sifreyle girdigim icin acmıyor heralde bırakın multi playeri single bile oynayamıyorum Lütfen yardım edin yoksa 150 tlmi çöpe atmış olacağım Yazımda hatam varsa yönetici kardesler kusuruma bakmasın


 • 2