İçeriğe geç

Battlefield TR Yazılar

En Popüler Mobil Oyunlar Nelerdir?

Mobil Oyunlar

Birçoğumuz gün içerisindeki işlerimizden veya sorumluklarımızdan dolayı sıkılabiliyoruz. Bu sıkıntıyı geçirmek için de oyunlara başvuruyoruz. Bu sayede az da olsa birazcık kafa dinliyoruz. Yalnız oyunların hepsi de o kadar zevk vermeyebiliyor. Hatta bazıları kafa dinlememize değil de daha çok canımızı sıkmaya yarıyor. Bunlardan dolayı sizlere Battlefield mobil dışında en popüler oyunları listeledik.

mobil oyunlar
mobil oyunlar

1. PlayerUnknown’s Battleground (PUBG) Mobile

Listemizin ilk oyunu olan pubg oyununu bilmeyen yoktur dur herhâlde. Geniş bir oyuncu kitlesine ve uzman ekip kadrosuna sahip olan Pubg oyun severler için vazgeçilmez bir deneyim sunar. Oyuna 100 kişi ile bir uçaktan haritanın istediğiniz yerine inip yerdeki rastgele çıkan silahları toplayarak bu 100 kişi arasında hayatta kalıp birinci olamaya çalışıyorsunuz. Oyundaki Royale Pass ile de görevleri tamamlayarak daha fazla karakter kıyafetlerine ya da silah skinlerine sahip olabilirsiniz.

2. Mobile Legends Bang Bang 

MOBA oyunları listesinde ilk sırada olan Mobile Legends. Bilgisayardaki LOL oyununun mobili olarak da bahsedebiliriz. 5’e 5 takımlar oluşturarak rakiplerinizin ana kulelerini yıkamanız sonucu oyunu kazanıyorsunuz. Bu durumda size kendi takımınızınız yanında minyonlarınız da yardım ediyor. Unutmayın karşı tarafında minyonları onlara yardım ediyor. Birçok karakteri olan mobile legends rakipleri arasında da ilk sıralarda.

3. Asphalt 9: Legends 

2019 yılında beklenen oyunlar arasında ilk sırada olan Asphalt mobil oyunlara göre oldukça kaliteli grafiklere sahip. Bunun yanında oynanış bakımından ve araba çeşitliği tarafından rakiplerine göre mobil araba oyunları kategorisinde marketlerde zirvede.

4. Alto’s Odyssey 

Oyunun amacı karakterinizi kum tepelerinde kaydırmak. Sakın Alto’s Odyssey’i oynamada kum kayağı zevkli mi olur? Demeyin. Daha sonra pişman olursunuz bizden söylemesi. Tatlı grafikleri ve oynanışı bakımından metroda, vapurda kısacası yolculuklarda kafa dağıtmak için bire birdir.

5. The Elder Scrolls: Blades 

Elder Scrolls oyununun mobil platform için geliştirilmiş hali olan The Elder Scrolls 2019 yılında en çok beklenen oyunları arasındaydı ve bu beklentiyi de karşıladı. Tek oyunculu hikâye tabanlı bir oyun olan The Elder Scrolls çok oyunculu desteği de sunuyor. Oyunun kalitesini anlamanız için bir örnek verelim. Skyrim oyununu bilmeyen yoktur dur işte Skyrim’in yapımcısı The Elder Scrolls’un da yapımcısıdır.

Battlefield Mobil Oyunu Nasıl Oynanır?

Battlefield Mobil

Battlefield bilgisayar dünyasında kendinden çokça bahsettiren bir oyun. Grafikleri, oynanışı ve modları bakımından rakiplerini alt etmiş durumda. Oyuncular battlefield oyun deneyimini her zaman yaşamak istiyor. Bunu da her zaman yanımızda olduğu mobil cihazlar ile gerçekleştirmek için Battlefield önemli bir adım atmıştı. Daha önceden Battlefield mobile çıkacağını belirtmişti. Bu açıklama sonrasında günden düne Battlefield mobil çıkış tarihini erteledi. Daha önceden şirket Battlefield: BadCompany 2 Mobile adı altında bir fps oyununu piyasaya sürmüştü. Bu oyunun gerek görüntü kalitesi gerek oynanışı bakımından oyun severleri pek tatmin etmemişti. Durum böyle olunca Battlefield yeni bir oyunu piyasaya sürmeye karar verdi. Kaliteli grafikler ve kaliteli bir oynanış ile piyasaya adım atacaklarını düşünüyoruz.

battlefield mobil
battlefield mobil

Battlefield Mobil Oyunu Ne Zaman Çıkacak?

Battlefield ile COD yıllarıdır çok sıkı bir yarış halinde. 2019 yılında COD Mobile oyununun çıkışından sonra bu yarışı açık ara önde götürüyor gibi gözüküyor. Aynı zamanda battlefield Mobil içinde umutlar gün geçtikçe azalıyor. Kullanıcılar şu anda piyasada epey bir süredir var olan PUBG, ForniteApexLegends gibi oyunların olmasında dolayı battlefield Mobil’in sürekli ertelendiğini ve çıkmayacağını düşünmeye başlamıştı. Bu yaşanan olaylardan sonra battlefield yetkilileri twiter üzerinden açıklama yaparak oyunun 2020 yılında çıkabileceğini belirtmişti. Piyasaada rakipleri oldukça ileri seviyede olduğu için battlefield yetkilileri dahi kimse net bir açıklama yapamıyor. Peki battlefield oyunu 2020 yılında kesinlikle çıkacak mı? Bu sorunun cevabını vermek için oldukça erken bir tarihteyiz. Önümüzdeki günlerde bu soru yetkili kişiler tarafından cevaplanmasını umuyoruz.

Battlefield Mobil Benzeri Oyunlar

Hal böyle olunca diğer oyun şirketleri Battlefield Mobil benzeri oyunlar çıkararak bu alanı devralmaya çalışıyor. Bizde sizlere Battlefield Mobil benzeri olan oyunları sıralayacağız.

Modern Combat 5, grafikleri bakımından oldukça iyi durumda olan oyun, oyun severler içinde güzel bir oyun deneyimi sunuyor. Aynı zamanda IOS ve Android işletişim sistemlerine uyumlu.

Modern Strike Online, akıcı animasyonlar ve harika oynanışı ile büyük bir keyif veriyor. Bundan dolayı battlefield seven oyuncular için harika bir seçim olacağını düşünüyoruz. IOS ve Android cihazların marketlerinde bu oyunu bulabilirsiniz.

Battlefield Oyunu Hakkında Detaylı Bilgiler

Battlefield Oyunu Hakkında

Battlefield oyunu; 2002 yılında piyasaya çıkmış, çoklu oynanan, popüler savaş ve strateji oyunlarından biridir. Kişinin tek asker üzerinden sadece kendini oynadığı birinci şahıs nişancı kategorisindendir. Electronic Arts firması oyunun dağıtımını üstlenmiştir. Günümüze dek 14 adet serisi geliştirilmiştir.

Battlefield hakkinda
Battlefield hakkinda

Battlefield serileri çıkış sırasıyla şu şekildedir:

 • Battlefield 1942 (2002): 2. Dünya Savaşı’nın ünlü muharebelerini konu almaktadır.
 • Battlefield Vietnam (2004): Vietnam Savaşı’nı konu almaktadır.
 • Battlefield 2 (2005): ABD ile Orta Doğulu bir devlet arasında kurgusal bir savaşı konu almaktadır.
 • Battlefield 2 : Modern Combat (2005)
 • Battlefield 2142 (2006): 22. yüzyılda buz çağında geçen bir dünya savaşını konu almaktadır.
 • Battlefield: Bad Company (2008): Kurgu bir şirketin maden arayışıyla ilgili maceralarını konu almaktadır.
 • Battlefield Heroes (2009)
 • Battlefield 1943 (2009)
 • Battlefield: Bad Company 2 (2010)
 • Battlefield 3 (2011) (Serinin en popüler oyunudur)
 • Battlefield 4 (2013)
 • Battlefield Hardline (2015)
 • Battlefield 1 (2016): 1. Dünya Savaşı’nı konu almaktadır. Türkçe dil desteği mevcuttur.
 • Battlefield V (2018): 2. Dünya Savaşı’nı konu almaktadır.

Bu versiyonların konuları, içerikleri birbirlerinden farklıdır. Her bir versiyonda farklı bir savaşın (bazı versiyonlarda dünya tarihinde yaşanan gerçek savaşların) animesi yapılmıştır. 

Tüm serilerde o seriye özel uyarlanmış bir sınıf sistemi yer almaktadır. Bu sınıflar genel olarak şu şekildedir: 

 • Medic Sınıfı: sağlık alanında destek sağlar, canları yeniler.
 • Assault Sınıfı: mermi ve bomba desteği sağlar.
 • Engineer Sınıfı: bozulan araçların tamirini sağlar.
 • Recon Sınıfı: gizli konumlanan keskin nişancılar ile askeri destek sağlar.
 

Oyunun bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında; 

 • Teknik anlamda çözünürlük ve canlandırma açısından kaliteli görsellere sahip olma
 • Dönemin ünlü kişileri, savaş araçları ve fizyolojik koşullarının birebir anime edilmesi
 • Farklı asker sınıfları yaratılması ve her sınıfın araç gereçlerinin farklı ve detaylı anime edilmesi
 • Ülkelere ait savaş gereçlerinin tank, gemi, zırhlı, uçak gibi çok fonksiyonlu kullanılabilir canlandırılması
 • Seriler arası bağlantıların ve göndermelerin olması
 • Oyuncularda gerçekçilik duygusunun yaratılarak oyun coşkusunun arttırılması sayılabilir. 

Ayrıca, takım çalışması ile oyunda üstünlük sağlanabildiği için takım çalışmasını destekleyen ve geliştiren bir oyundur. 

Dönem gerçeklerini yansıttığı için oyuncularda tarih bilgisine merağın arttığı gözlemlenmiştir. Battlefield kendine azımsanmayacak bir hayran kitlesi yaratmıştır. Ea Sports şirketinin en gözde oyunlarının başında gelmektedir. Battlefield mobil nasıl oynanır merak ediyorsanız diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.